Arabica, najbardziej ceniona odmiana kawy, w grudniu 2024 roku osiągnęła ponad 7 700 USD za tonę, co stanowi najwyższy poziom od niemal pięciu dekad. Wzrost o 83 % w skali roku to efekt ekstremalnych warunków pogodowych w Brazylii, największym światowym eksporterze tego gatunku. Susze, przymrozki i rekordowe upały wpłynęły na znaczne obniżenie zbiorów. Podobnie robusta, stosowana głównie w produkcji kawy instant, odnotowała wzrost cen o 73 % w ciągu roku, osiągając 5 885 USD za tonę w listopadzie 2024 roku. Główne problemy dotknęły Wietnamu – lidera eksportu robusty – który zmaga się z niestabilnym klimatem, w tym (…)
Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) spadła w ciągu kwartału o 3,5 pkt i wynosi -0,5 pkt. Jest zarazem wyższa od średniej dla czwartych kwartałów z ostatnich dziesięciu lat, wynoszącej -6,2 pkt, i wyższa od poziomu odnotowanego przed rokiem (-9,5 pkt w IV kwartale 2023 r.). Przedsiębiorstwa handlowe pozytywnie oceniły swoją ogólną kondycję – wartość salda odpowiedzi na to pytanie wyniosła 9,9 pkt. Na obecną wartość salda złożyły się następujące odpowiedzi: 29 % badanych przedsiębiorstw uznało ogólną swoją kondycję za dobrą, 51,9 % ankietowanych za średnią, natomiast 19,1 % za słabą. Przewidywania dotyczące dalszego rozwoju (…)
ALDI ogłosiło udział w 33. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już po raz drugi sieć wspólnie z Fundacją wesprze inicjatywę, kontynuując swoje zaangażowanie w działania na rzecz zdrowia i pomocy potrzebującym. Zbiórka w sklepach ALDI w Polsce odbywa się w dniach od 7 do 26 stycznia 2024 roku. W tym czasie klienci sieci mogą wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wrzucając datki do specjalnych puszek dostępnych w ponad 350 sklepach ALDI w całej Polsce. W zeszłorocznej edycji zbiórki ALDI udało się zebrać dokładnie 191 339,02 zł, które trafiły na konto Fundacji i zostały przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego. Tegoroczny cel (…)
Pomimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami pracy i energii w 2024 roku, polska branża mięsna utrzymuje stabilną pozycję i ma potencjał do dalszego rozwoju. Według Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI), mimo zawirowań rynkowych i skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, wartość polskiego sektora mięsnego przekracza 100 mld euro, plasując Polskę w pierwszej dziesiątce światowych eksporterów mięsa. Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Banku Pekao S.A., zwraca uwagę, że głównym wyzwaniem dla przedsiębiorstw były rosnące koszty pracy, spowodowane podwyżkami wynagrodzeń, inflacją oraz wzrostem płacy minimalnej. Redukcja tych kosztów jest możliwa dzięki automatyzacji procesów (…)
Według najnowszego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito, w grudniu 2024 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,6% rdr. Dotyczyło to żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz pozostałego asortymentu, w tym m.in. chemii gospodarczej, art. dla dzieci i środków higieny osobistej (łącznie 17 kategorii). Dla porównania, w listopadzie ub.r. wzrost rdr. (wyliczony wg tej samej metody) wyniósł 5,5%, a w październiku – 5,4%. – Ceny wprawdzie kolejny miesiąc z rzędu rosną, ale bardzo nieznacznie. I to jest zgodne z ogólnym trendem inflacyjnym. Na wyhamowanie dynamiki wzrostu duży wpływ ma spadek popytu konsumpcyjnego, co odzwierciedlają (…)
Mimo wielu wyzwań dotykających branżę mięsną, Sokołów nadal realizuje inwestycje, ukierunkowane na wzrost konkurencyjności oraz ograniczenie wpływu produkcji na środowisko. Firma odnotowała także zwiększenie masy sprzedaży i jak co roku poszerzyła asortyment o kolejne ciekawe nowości. Rok 2024 był bez wątpienia trudny i wymagający dla całej branży mięsnej. Wyzwania, które w największym stopniu warunkowały funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw, to przede wszystkim inflacja, rosnące koszty surowców i produkcji, brak stabilności na rynkach surowcowych i epidemia ASF. – Sprostanie tym wyzwaniom wymagało od nas nie tylko ciężkiej pracy, ale także elastyczności w działaniu, otwartości na zmiany i sprawnego podejmowania decyzji w odpowiedzi na aktualne (…)
W grudniu 2024 roku wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator – ESI) wyniósł 99,2 pkt., wzrastając z 99,1 pkt. odnotowanych w listopadzie – wynika z danych Komisji Europejskiej. W sektorze usług odnotowano poprawę: wskaźnik wzrósł do minus 2,4 pkt. z minus 4,4 pkt. w poprzednim miesiącu, sugerując polepszenie nastrojów wśród usługodawców. Wskaźnik ESI składa się z ocen dla przemysłu (40 %), usług (30 %), konsumentów (20 %), budownictwa i handlu detalicznego (po 5 %). Poziom 100 punktów odpowiada długoterminowej średniej ESI od 1990 roku. źródło: PAP oprac.: K. Walkowiak
W 2025 r. niedziele handlowe wypadną w pięciu miesiącach – w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Handel będzie dozwolony w 8 spośród 52 niedziel, a nie w 7, jak było w 2024 r. Kiedy będą możliwe zakupy bez ograniczeń? Oto daty: 26 stycznia 13 kwietnia 27 kwietnia 29 czerwca 31 sierpnia 7 grudnia 14 grudnia 21 grudnia W pozostałe niedziele zakupy będą możliwe wyłącznie w małych, osiedlowych (…)